Witamy na stronie internetowej Koła łowieckiego "Jeleń"

w Czarnem 

   

         

 

     Do głównych celów jakie sobie postawiliśmy należy ochrona i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych a także kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny.      Do ważnych celów należy uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego. Współczesna działalność myśliwych czerpie ze zdobyczy naukowych, służy zachowaniu bioróżnorodności i ochronie przyrody. Polscy myśliwi mają udział w wielu ważnych przedsięwzięciach związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego, w tym restytucji zagrożonych gatunków zwierząt takich jak: żubr, łoś, bóbr i sokół wędrowny.

     Łowiectwo obok gospodarki łowieckiej obejmuje wiele zagadnień, do których zalicza się między innymi: strzelectwo, kynologięsokolnictwo, trofeistykę, kolekcjonerstwo i wystawiennictwo. Do bardzo ważnych elementów łowiectwa należy krzewienie kultury, w tym pielęgnowanie tradycji, zwyczajów, propagowanie zasad etyki wśród myśliwych oraz kultu patronów myśliwych. Łowiectwo w życiu współczesnych myśliwych, obok funkcji gospodarczych, pełni ważną rolę w spełnianiu potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa. Współczesne łowiectwo nawiązuje do staropolskich tradycji, zwyczajów, języka i dawnych wzorów moralno-etycznych.

 

     Koło łowieckie Jeleń w Czarnem w 2024 roku obchodzić będzie siedemdziesięciolecie. Po niemal siedemdziesięciu latach wobec nielicznych zachowanych dokumentów trudno odtworzyć fakty dotyczące początków Koła. Dokumenty te, a także przekazy słowne pozwalają stwierdzić, że w miesiącu sierpniu 1954 roku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Człuchowie zarejestrowało Koło Łowieckie „Jeleń” w Czarnem.

Należy przypuszczać, że Koło przyjęło nazwę „Jeleń” ze względu na duże zasoby zwierząt jeleniowatych

w łowiskach. Swe początki Koło wywodzi z jedynego działającego wówczas w powiecie człuchowskim Koła nr 1 w Człuchowie. Inicjatorem utworzenia Koła „Jeleń” w Czarnem był Mieczysław Mackiewicz. W roku 1954 do Koła zgłosiło się 11 myśliwych. Nie wszystkie nazwiska i imiona założycieli koła udało się ustalić. Wśród założycieli Koła należy wymienić: Alfonsa Piotrowicza, Władysława Kwiecińskiego, Alfonsa Łosia, Witolda Czechowicza. Wszyscy ci odeszli już do krainy wiecznych łowów. Pierwszym prezesem został Klemens Pelowski, a łowczym Władysław Kwieciński.

W siedemdziesięcioleciu prezesami Koła byli kolejno: Klemens Pelowski, Władysław Kwieciński, Franciszek Bojar, Alfons Łoś, Stefan Sobczak, Zdzisław Gawryszuk, Jan Borysewicz i Henryk Hryniewicz dzisiaj sprawuje

tą funkcje Artur Zasuwa.

     Dosyć skromna była wtedy ilość pozyskiwanej zwierzyny. Było to około 10 jeleni, 20 saren, 60 dzików oraz zwierzyna drobna – w szczególności zające. W pierwszych latach organizowano polowania polne na zające oraz odłowy zajęcy z przeznaczeniem na eksport. Od połowy lat 60-tych systematycznie rosło pogłowie zwierzyny grubej: jeleni, saren, dzików. W latach siedemdziesiątych pozyskiwano około 140 jeleni, 200 saren i 140 dzików rocznie. Uwarunkowania środowiskowe spowodowały, że nie powiodły się podejmowane próby introdukcji bażanta. Powoli z roku na rok rosła liczna członków Koła, których jest obecnie 71 oraz 2 rezydentów.

     Koło prowadzi gospodarkę łowiecką na trzech tworzących zwartą całość obwodach łowieckich ( 305, 312, 311 ). Łączna powierzchnia obwodów łowieckich to 17588ha, w tym powierzchnia leśna to: 6247ha. Zawartość obwodów ułatwia prowadzenie kompleksowej gospodarki leśnej. Średnia powierzchnia lasów w obwodach wynosi 49%.

We wszystkich obwodach dominują drzewostany iglaste, w mniejszym stopniu mieszane lub bukowe. Spotyka się dużo pojedynczych dębów.

     Na uwagę zasługuje rzeźba terenu obwodów łowieckich. Jest to typowa rzeźba polodowcowa ze znacznymi deniwelacjami terenu. Liczne są tu jary i wąwozy oraz głazy narzutowe. Pomniki przyrody stanowią głazy narzutowe w Olszanowie, Biernatce i Grodzisku. Szczególny koloryt dzikości nadaje krajobrazowi dziko płynąca rzeka Szczyra. Jej meandry porośnięte licznymi krzakami i trzciną z przyległymi bajorkami, bagnami i oparzeliskami oraz liczne jeziora znajdujące się w obwodach łowieckich dają schronienie zwierzynie.

We wszystkich obwodach bytują jelenie, sarny, dziki zające, jenoty, lisy, borsuki oraz bobry. Z ptactwa łownego spotykamy kaczki, gołębie i słonki. Wiosną i jesienią siadają na polach tabuny gęsi zbożowych. Sporadycznie można zobaczyć zalatującego orła bielika oraz bociana czarnego. Zwiększa się populacja bobra i wydry. Nasze koło przywiązuje duża wagę do wychowania młodych adeptów sztuki łowieckiej w duchu poszanowania etyki, tradycji   i kultury oraz zwyczajów łowieckich.

  1. pl
  2. en